Okna
Jak wiadomo, przez nieszczelną stolarkę okienną ponosimy znaczne straty ciepła, co powoduje zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Warto więc zainwestować w wymianę lub renowację starych okien.
Biorąc pod uwagę wymianę, trzeba się zastanowić z jakiego materiału mają być wykonane nowe okna. Ramy drewniane są ekologiczne, ale wymagają konserwacji, natomiast ramy PCV oraz ALU są dużo lżejsze (co ma znaczenie przy dużych skrzydłach), odporne na warynki atmosferyczne i dostępne w różnych kolorach imitujących drewno.
Drzwi
Drzwi w domu mają dwa zastosowania. Jako ruchoma bariera, odgradzająca poszczególne pomieszczenia, oraz estetyczne. Połączeniem jest nie tylko funkcjonalność ale i wygląd. Z drugiej strony nie wystarczy mieć ładnych drzwi - muszą też być funkcjonalne. W zależności od wygody użytkowania i dostępnego miejsca stosuje się różne systemy drzwiowe: klasyczne, przesówne oraz składane (harmonijkowe).
Klasyczne systemy spotykamy najczęściej. Są to jedno- lub dwu-skrzydłowe drzwi, składające się z futryny oraz skrzydła zamontowanego na zawiasach. Rozróżniamy drzwi zewnętrzne, klatkowe, wewnętrzne, łazienkowe. Każde z nich występują jako prawe lub lewe.
Przesówne drzwi również mogą być jedno- lub dwu- skrzydłowe, z tą różnicą, że skrzydła zamontowane są na szynach lub rolkach. Można tak zamontować drzwi przesówne, aby po otwarciu nachodziły lub chowały się w ścianie.
Składane systemy drzwiowe są kompromisem między klasycznym, a przesównym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy otwieranie klasycznych drzwi zabiera zbyt dużo przestrzeni pomieszczenia, a zbyt mało miejsca po bokach drzwi nie pozwala na zastosowanie przesównych skrzydeł można zdecydować się na skrzydła składane. Ilość składanych elementów można dowolnie wybierać począwszy od "łamanych na pół" kończywszy na typowej "harmonijce"
Renowacja
Renowacja starej stolarki okiennej polega na odnowieniu powierzchni ram, wymianie szyb oraz uszczelek, dopasowania skrzydeł. Często wymienia się również okucia oraz parapety.
W wielu przypadkach stare drzwi są bardzo dobre wystarczy je tylko odrestaurować lub delikatnie przerobić, aby odzyskały swoją świetność.